12/03/2020

Grāmatas ,,Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Kurzeme, Zemgale, Sēlija” prezentācija

Izveidots: 12.Marts, 2020 Autors: Jēkabpils Agrobiznesa Koledža

2020. gada 4.martā 3.g ,3.k un 1.g kurss kopā ar skolotājiem Lailu Dronku un Ritu Maļiku mācību ietvaros apmeklēja pasākumu, kurā bija grāmatas ,,Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Kurzeme, Zemgale, Sēlija” prezentācija. Pasākuma laikā tika stāstīts par uzvārdu veidošanās vēsturi ,to veidošanās iemesli, nozīmi, kā arī vietu, kur tas tika izdomāts.Prezentācijā piedalījās 4 prezentētāji: 
* Vēsturnieks Muntis Auns vēstīja par uzvārdiem un papildvārdiem pirms vispārējās uzvārdu ieviešanas Latvijā, par uzvārdu un mājvārdu saistību, raksturos uzvārdu ieviešanas procesu 1835. gadā, kā arī skaidroja, kas notiek ar uzvārdiem pēc to piešķiršanas.
* Vietvārdu speciāliste Otīlija Kovaļevska atklāja uzvārdu saikni ar vietvārdiem.
* Valodniece Anna Stafecka stāstīja par izlokšņu pēdām un citvalodu ietekmi Sēlijas uzvārdos.
* Valodniece Renāte Siliņa-Piņķe iezīmēja vācu valodas ietekmi latviešu uzvārdos.

2017. gadā nāca klajā grāmata par Latgales uzvārdiem, bet otrais grāmatas sējums (2 daļās), kas izdots 2019. gada nogalē, aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes hercogisti, iekļaujot ziņas vismaz par 692 tūkstošiem iedzīvotāju. Koledžas audzēkņi atbildot pareizi  uz viktorīnas jautājumiem ieguva šo grāmatu abas daļas , kas ir tagad ir nonākušas Jēkabpils koledžas bibliotēkā.