Jēkabpils Agrobiznesa koledža (JAK) kļūst par Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikumu (JTT)
2023.gada 21. novembrī, Ministru kabinetā tika pieņemts rīkojums Nr. 777, “Par Jēkabpils Agrobiznesa koledžas profesionālās izglītības iestādes statusa un nosaukuma maiņu , kas paredz, ka ar 2024.gada 1.janvāri profesionālās izglītības iestādei "Jēkabpils Agrobiznesa koledža" ir profesionālās izglītības iestādes statuss – tehnikums un tās nosaukums ir "Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikums".
Kādas pārmaiņas tehnikuma statuss ieviesīs izglītības iestādē? Kas mainīsies? Kādi būs ieguvumi? Kādi zaudējumi? Šie ir jautājumi, uz kuriem vēlos sniegt skaidrojumu tai sabiedrības daļai, kam saistoša mūsu izglītības iestāde.
Vēsturiski, jau 96 gadus, mūsu izglītības iestādi vairākums atpazīst, kā tehnikumu, kur tiek sagatavoti labākie grāmatveži, tirdzniecības speciālisti, juristu palīgi utml. speciālisti vidējā profesionālā kvalifikācijas līmenī. 1998. gada 1. janvārī iestādei tika piešķirts koledžas statuss, kas deva iespēju iestādei īstenot 1. līmeņa (šobrīd – īsā cikla augstākās) izglītības programmas. 2002./2003. m.g. mācības uzsāk pirmie studenti. Apmēram 10 gadus pieprasījums pēc augstākās izglītības bija nevainojams, taču vēlāk, ar katru gadu, tas ievērojami samazinājās. Pieaugot izglītības programmu īstenošanas izmaksām, pie ļoti zema studentu skaita grupās, iestādei radās milzīgas grūtības nodrošināt kvalitatīvu izglītību augstākās izglītības līmenī.
Lai izglītības iestādē sekmētu kopējo attīstību,bija nepieciešamas pārmaiņas, tāpēc kopš 2017. gada tika uzsākts darbs pie iestādes darbības izvērtēšanas. Izvērtēšanas procesa rezultātā tika konstatēts, ka augstākā izglītība Jēkabpils Agrobiznesa koledžā savu kapacitāti ir izsmēlusi.
Balstoties uz Jēkabpils Agrobiznesa koledžas, Latvijas un globālo tendenču analīzi, tika izstrādāta “Jēkabpils Agrobiznesa koledžas attīstības un investīciju stratēģija 2021. – 2027. gadam”, kurā stratēģiski tika izvirzīta vīzija – stiprināt profesionālās vidējās izglītības programmas un attīstīt mūžizglītības piedāvājumu tautsaimniecības nozarēs pieprasīto speciālistu sagatavošanā, nodrošinot ilgspējīgu un konkurētspējīgu izglītību ikvienam interesentam.
Tehnikuma statuss - tas ir prestižs, tās ir attīstības iespējas šodienas apstākļos. Vērtējot profesionālās izglītības iestādes atbilstību tehnikuma statusam, tiek ņemti vērā: izglītojamo skaita rādītāji, izglītojamo rezultāti profesionālās kvalifikācijas eksāmenos un citos valsts noslēguma pārbaudījumos, tālākizglītības un pilnveides izglītības programmu īstenošanas rādītāji, darba vidē balstītu mācību īstenošanas rādītāji, metodiskā darba rezultatīvie rādītāji un absolventu nodarbinātības un izglītības turpināšanas augstākās izglītības pakāpē rādītāji.
Esot tehnikuma statusā, mēs varam pretendēt gan uz Eiropas sociālā fonda (ESF) projektu “Izglītības procesa individualizācija un starpnozaru sadarbība profesionālās izglītības izcilībai”, gan atvērt arvien jaunas izglītības programmas profesionālās vidējās izglītības pakāpē, jo nav ierobežojumu proporcijas saglabāšanā ( 50% augstākās izglītības programmas un 50% profesionālās vidējās izglītības programmas).
Tehnikuma statusā pedagogiem tiek noteikta 10% piemaksa darba kvalitātes nodrošināšanai, tāpat kā to nosaka Valsts ģimnāziju statusa izglītības iestādēs strādājošajiem pedagogiem.
Uzskatu, ka viss, kas notiek, notiek uz labu! Zīmīgs ir arī Ministru kabineta rīkojuma Nr.777, neesmu māņticīga, tomēr nejaušību nav, skaitļi runā paši par sevi.
Priekšā vēl daudz darāmā, lai pārkārtotos jaunajā statusā, un paralēli jau uzsāktu darbu pie ESF piesaistes. Vajadzību ir ļoti daudz. Viena no primārajām vajadzībām, kas tiek izvirzīta, ir izglītības iestādes sporta zāles un stadiona atjaunošana.
«...viss patiesi lielais rodas lēnām, nemanāmi augot...»
Direktore Rita Pole