Radošā konkursa "Zaļo ideju ģenerators" noslēgums
24.01.2023. notika radošā konkursa “Zaļo ideju ģenerators” noslēgums un svinīgā apbalvošana. Iesūtītās audzēkņu idejas izvērtēja kompetentā žūrijas komisija:
· Vides Iniciatīvu centra pārstāve no biedrības valdes - Ilona Eglīte;
· Jēkabpils Agrobiznesa koledžas direktora vietniece izglītības kvalitātes un attīstības jomā – Ināra Upeniece;
· JAK audzēkņu pašpārvaldes pārstāve – Keita Reiņikova.
Goda viesi un sadarbības partneri: uzņēmēja Elīna Bataraga, beziepakojumu veikala “Klētnīca” saimniece, kā arī Vidusdaugavas NVO valdes priekšsēdētāja un Jēkabpils novada projektu vadības nodaļas pārstāve - Agita Pleiko.
Ieskats jauniešu izstrādātajos projektos:
1. vietu ieguva komanda (Līga Greidiņa 3.m2, Lauris Paeglis 3.m2 un Velta Vasjurina 2.m), kura bija izstrādājusi un prezentēja savu viedtālruņu lietotnes ideju “Sirds projekts”, kuras mērķis ir uzlabot Jēkabpils pilsētas un novada vidi.
Viena no lietotnes nozīmīgākajām nišām ir pats cilvēks, proti, lietotājs, kurš var gan meklēt, gan lūgt palīdzību no līdzcilvēku puses. Palīdzēt grūtībās nonākušiem cilvēkiem, kuri dažādu apvērumu dēļ nav spējīgi sakopt savu teritoriju vai apkārtējo vidi. Ideja balstīta uz brīvprātīgo iesaistīšanu un darbu.
Atsevišķā lietotnes sadaļā lietotājs tiktu informēts par dažādām konferencēm, ko veidotu Vides Iniciatīvu centrs, aktualizējot jautājumus par vidi un klimatu, pārtiku un ļaužu paradumiem. Šajās kampaņās tiktu iesaistīta ne tikai mūsdienu jaunatne, bet arī pedagogi, kam, mūsuprāt, būtu liela loma realizējot šo projektu. Tiktu organizētas tematiski izzinošas ekskursijas un talkas, kuru laikā mūsu aktīvie novadnieki un vienaudži spētu socializēties viens ar otru, gūstot pozitīvas emocijas. Savienot patīkamo ar lietderīgo, tas ir mūsu lietotnes mērķis!
2. vietu ieguva komanda (Adrija Petrova 2.m un Annija Oresta faksa 2.m), kura bija izstrādājusi projektu “Zaļais velosipēds”. Šis velosipēds tiktu novienots 3 vietās Jēkabpilī (Kena parkā, Mežaparkā un Krustpils saliņā), šīs vietas tika izvēlētas, jo tās ir populāras un cilvēki bieži tās apmeklē. Velosipēds tiks novietots nojumē, kas aizsargās divriteni un braucējus no stipra vēja, sniega un lietus. Šī objekta svarīgākās funkcijas ir: 1. Vecāki var būt aktīvi reizē ar bērniem, kamēr tie spēlējas rotaļlaukumos; 2. Bērni un jaunieši varēs uzlādēt savu telefonu, ja tas ir izlādējies vai ar zemu bateriju, lai varētu sazināties ar vecākiem; 3. Lai varētu pasportot un tajā pašā laikā ražot elektrību. Saražoto elektrību varētu uzkrāt un ziedot ģimenēm vai iestādēm. kam nav pietiekamu līdzekļu. Reklāma tiks izplatīta sociālajos tīklos, pieturās, skolās (plakāti/ bukleti).
3. vietu ieguva komanda (Laura Viktorija Dūna 3.m2), kura bija izstrādājusi projektu “Viedsoliņš”. Tā kā katrs cilvēks izmanto telefonu šī ideja būs ļoti lietderīga. Ejot pastaigā vai pieskatot bērnu spēlējoties laukumā, to varētu ērti pielietot. Noliekot telefonu tam paredzētajā vietā uz soliņa, tas sāktu ierīces uzlādi. Viedsoliņam enerģiju piegādātu saules baterijas, kuras būtu izvietotas uz nojumes virs soliņa vai blakus esošajām laternām. Jēkabpilī varētu uzstādīt šādus 25 viedsoliņus. Pētījumi rāda, ka Latvijā saule spīd vidēji 1800–2000 stundas gadā, kas dažādos reģionos var nedaudz atšķirties. Jāņem vērā, ka faktiski tiešie saules stari nemaz nav galvenais priekšnoteikums. Svarīgi zināt, ka vēsāks klimats veicina saules paneļu darbu, turklāt aptuveni 0,5% uz 1 ˚C.
Pasākums notiek LAPAS Attīstības iniciatīvas RŪPnīca kampaņas “Jaunieši par klimatu” ietvaros un sadarbībā ar Biedrība "Vides iniciatīvu centrs".
“Ieradumam ir spēks! Mainot savus ieradumus mēs mainām savu nākotni un esam soli pretim ilgtspējīgas attīstības mērķiem!”
Dizaina jomas izglītības metodiķe D.Vēvere