22/10/2019

Vieslekcija 1.g kursam par Strūves Ģeodēzisko loku

Izveidots: 22.Oktobris, 2019 Autors: Jēkabpils Agrobiznesa Koledža

15.oktobrī Jēkabpils Agrobiznesa koledžā viesojās trīs lektores no Jēkabpils Vēstures muzeja, kuras stāstīja par Strūves Ģeodēzisko loku 1.grāmatvedības kursam.  "Vēsturiskās otrdienas" trešais pasākums par Strūves Ģeodēzisko loku  notika Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta ENI-LLB-1-108 "Nemateriālās kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanas, pieejamības un attīstības veicināšanas, uzlabojot kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā" (Rediscover the roots of regions) ietvaros.  
Vēstures stundā bija iespēja klausīties lekciju par Strūves Ģeodēzisko loku un par unikālu cilvēku Frīdrihu Georgu Vilhelmu Strūvi, kurš savas dzīves gaitā ir ieguldījis daudz laika un spēka vienā darbā, kuram ir liela nozīme arī mūsdienās. Visiem pazīstamais Strūve bija veicis plaša mēroga ģeodēziskos uzmērījumus, kas pazīstami kā Strūves ģeodēziskais loks, kurš domāts zemes izmēru un formas noteikšanai. Strūves loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras. Loka punkti ir Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Ukrainas un Moldovas teritorijās. Interesanti ir tas, ka 2005.gadā Strūves loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Latvijā pavisam bija izmērīti 16 punkti, viens no viņiem- Jēkabpilī. Pēc audzēkņu atsauksmēm var secināt, ka lekcija audzēkņiem ļoti patika.
Audzēkne Andželika Degterjova sacīja tā: "Lekcija bija ļoti interesanta, jo lekciju pasniedza savādāk nekā parasti tas notiek. Ar tējas tasi rokās un gardumu bija iespēja paplašināt savu zināšanu loku."
Audzēknis Jānis Gutāns uzsvēra to, ka viņam ļoti patika tas, ka varēja pašiem darboties: "Protams, lekcija bija interesanta, bet visvairāk man patika tas, ka lektores deva iespēju mums darboties pašiem. Mums vajadzēja pāros mērīt to, cik plata ir klase. Protams, katram bija savādāki rezultāti, kas lika mums izprast to, cik grūti bija Strūvei veikt viņa darbu tik precīzi."
Audzēkne Sjuzanna Sileviča apbrīnoja Strūves spējas:" Uzzināt kaut ko jaunu vienmēr bija interesanti, savukārt uzzināt kaut ko jaunu par savu pilsētu- vēl interesantāk. Vēstures lekcijā ar tējas tasi mēs klausījāmies lekciju par Strūves Ģeodēzisko loku un par Frīdrihu Georgu Vilhelmu Strūvi. Mani pārsteidz cilvēka prasme visu smalki izmērīt un aprēķināt. 40 dzīves gadu veltīti vienam darbam, kas parāda to, cik cilvēks ir prasmīgs un pacietīgs. Vēlos līdzināties šim cilvēkam un būt tik pat mērķtiecīga, pacietīga un prasmīga."

 

Skolotāja Silvija Strušele